Aktualności 2017 r.

Aktualności » Aktualności 2017 r. » Aktualności 2017 r.

 • PasterkaK17-000.jpg

  Pasterka 2017

  „Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
  Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi
  Czym prędzej się wybierajcie,
  Do Betlejem pośpieszajcie,
  Przywitać Pana.”

  Kolędą "Wśród nocnej ciszy" o północy rozpoczęliśmy w naszym Kościele
  świętowanie Pamiątki Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem.

 • DSM17-000.jpg

  Przyjęcie do Dziewczęcej Służby Maryinej

  Dnia 10 grudnia po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny grupa dziewcząt została przyjęta do Dziewczęcej Służby Maryi. Uroczystego przyjęcia dokonał Ks. proboszcz parafii na Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00.  

 • Adwent 2017

   

   

 • NMinistr17-000.jpg

  Nowi Ministranci

  W dniu 26 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne Święto Służby Liturgicznej , 5 aspirantów zostało włączonych do grona ministrantów. Na Mszy Św. o godz. 11.00 Ks. proboszcz z Kwiatonowic Antoni Mulka uroczyście przyjął tych chłopców do służby ołtarza. Niech im Bóg Błogosławi w tej Świętej posłudze.

 • SKatarzyna17-000.jpg

  Uroczystości ku czci Św. Katarzyny Aleksandryńskiej

  W sobotę 25 listopada w święto patronalne kolejarzy w Kościele na Krzyżówce odbyły się Uroczystości ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
  Ks. Bogusław Czech – nasz rodak – proboszcz parafii w Straszęcinie k. Dębicy dokonał uroczystego poświęcenia obrazu Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki Kolejarzy.
  Msza Św. zgromadziła wielu parafian oraz przedstawicieli Kolei Państwowych z Warszawy, Krakowa , Nowego Sącz, Gorlic, Biecza i Zagórzan. Wszyscy dziękowali Bogu przez wstawiennictwo Św. Katarzyny Aleksandryjskiej za opiekę i wstawiennictwo Św. Patronki.

 • Odpust Matki Bożej Pocieszenia

  Matka Boża Pocieszenia odbiera w naszej wspólnocie parafialnej szczególną cześć. Wyrazem naszej miłości był Odpust, który przeżywaliśmy w naszej parafii 3 września. Uroczystej sumie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o Arnold Potępa - franciszkanin pracujący we Włocławku, w asyście dwóch księży : Rodaka - Ks Prałata Stanisława Szufnary  i  Katachety - Ks.  Wacława Pateraka.

  Słowo Boże o Arnolda Potepy - Kliknij

   

   

 • Pozegnanie17-001.jpg

  Pożegnanie Ks. Adama Bezaka

  W dniu  20 sierpnia 2017 r. na Mszy św. o godz. 10.00 pożegnaliśmy ks. Adama Bezaka , który decyzją ks. Biskupa został przeniesiony do parafii  Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach. Poszczególne stany parafii dziękowały Ks. Adamowi za dwa lata pracy w naszej parafii i życzyły wiele Bożych łask i Błogosławieństwa Bożego na nowej parafii.

 • Dożynki Parafialne

  Idąc na spacer, tak patrzysz sobie.
  Złocą się zboża w pięknej ozdobie.
  Z jednego ziarnka, kłos się narodził.
  To Bóg tak daje, by nam dogodzić.

  Dzisiaj my Bogu w podzięce damy.
  Te piękne wieńce, co uwijamy.
  Z dorodnych kłosów, ładnie zrobione.
  Zbieranie zboża, już zakończone.


  Tradycyjnie jak każdego roku 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się w naszej parafii dożynki. Rolnicy przynieśli do poświęcenia okazały wieniec, zaś parafianie tradycyjne wiązanki ziół, kwiatów i zboża. Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz Zdzisław Oćwieja,  współkoncelebransami byli ks. Andrzej Ignarski oraz ks. Adam Bezak, który wygłosił okolicznościową homilię.

   

 • Odpust Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika

 • ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE

   UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE
  KU CZCI ŚW. WAWRZYŃCA – DIAKONA I MĘCZENNIKA
  W PARAFII ZAGÓRZANY


  Duszpasterze parafii Zagórzany serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli św. Wawrzyńca – patrona naszej parafii do wzięcia udziału w uroczystych obchodach święta patrona parafii, które poprzedzi dziewięciodniowa nowenna.

  28 VII – Dzieci i młodzież
      17:00 Spowiedź św.
      18:00 Eucharystia i rozpoczęcie nowenny

  29 VII – Rodzice, nauczyciele, wychowawcy
      18:00 – Eucharystia z nowenną

  30 VII – Kapłani rodacy, osoby konsekrowane, rodziny
              kapłanów i osób konsekrowanych
      10:00 – Eucharystia z nowenną

  31 VII – Dzień modlitwy za zmarłych
      17:00 – Wypominki i modlitwa różańcowa
      18:00 – Eucharystia z nowenną

  1 VIII – Rolnicy i osoby poszukujące pracy
      18:00 – Eucharystia z nowenną i modlitwą
                 o obfite plony i szczęśliwe zbiory

  2 VIII – Matki oczekujące potomstwa i małżeństwa 
               starające się o dzieci
   18:00 – Eucharystia z nowenną

  3 VIII – Róże różańcowe, Koło wynagradzające za grzechy przeciwko Eucharystii
      17:30 Modlitwa różańcowa
      18:00 Eucharystia z nowenną, zmiana tajemnic różańcowych

  4 VIII – Osoby chore i starsze, dzień Caritasu
      18:00 – Eucharystia z sakramentem Namaszczenia Chorych i nowenną

  5 VIII – Parafianie i czciciele św. Wawrzyńca oraz Niepokalanego Serca NMP
      17:15 – Modlitwa Różańcowa
      17:45 – Rozważanie tajemnic różańcowych
      18:00 – Eucharystia z nowenną

  6 VIII – Dzień parafialnego odpustu – SUMA g.11:00

  Spowiedź święta każdego dnia pół  godziny przed Mszą Świętą

  Serdecznie zapraszamy
  do wspólnej modlitwy

 • WakacjeLSO17-001.jpg

  Wakacyjne spotkania LSO

 • MBFatimska17-001.jpg

  Na Krzyżówce kolejne spotkanie z Matką Bożą Fatimską - 13.07.2017

  Kolejne spotkanie z Matką Bożą Fatimską na krzyżówce miało miejsce 13 czerwca. Licznie zebrani wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej, następnie Dróżkach do Siedmiu Boleści Matki Bożej a po niej w Uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Bogusław Czech – nasz rodak, zaś Słowo Boże wygłosił ks. Antoni Bielak – Ojciec Duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Kaznodzieja przypomniał w homilii o potrzebie czczenia Maryi nie tylko 13-stego każdego miesiąca ale także w pierwsze soboty. Wyjaśnił na czym polega nabożeństwo pierwszych 5 sobót miesiąca i przedstawił słowa Matki Najświętszej, jakie skierowała do fatimskich pastuszków właśnie o tym nabożeństwie. Uroczystość zakończyła procesja z radosnym Magnificat na ustach.

 • ZBCialo17-001.jpg

  Zakończenie Oktawy Bożego Ciała i Błogosławieństwo Dzieci w Kaplicy na Krzyżówce

  Na zakończenie oktawy Bożego Ciała zarówno w kaplicy na krzyżówce jak i w kościele parafialnym miała miejsce uroczysta procesja eucharystyczna, po niej błogosławieństwo wianków z ziół, roślin i kwiatów. Następnie uczestniczyliśmy w błogosławieństwie dzieci, którego udzielili kapłani. Uroczystościom na kaplicy przewodniczył ks. Adam, zaś w kościele ks. Proboszcz.

 • Kalwaria17-001.jpg

  Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej

  W dniu 24 czerwca Nasza parafia pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej. Pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w nabożeństwie pasyjnym i Eucharystii. Prócz aspektów duchowych pątnicy zwiedzali także tamę na Solinie wraz z elektrownią, uczestniczyli w projekcji filmu a także brali udział w rejsie statkiem turystycznym. Opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. Proboszcz. 

 • Procesja Boże Ciało

 • BCialo17-001.jpg

  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

  „Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba,
  pod przymiotami ukryty chleba,
  zagrody nasze widzieć przychodzi
  i jak się jego dzieciom powodzi.”

  W dniu 15.06.17 odbyła się w naszej parafii Uroczysta Msza Święta Bożego Ciała i Krwi Chrystusa. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w procesji  do czterech ołtarzy.  Procesja odbyła się drogą w stronę Gorlic. Przy każdym  ołtarzu były czytane fragmenty czterech Ewangelii.

 • Komunia17-000.jpg

  Pierwsza Komunia Święta

  Niedziela, 7 maja, była dla 25 dzieci, ich rodziców i całych rodzin wielkim świętem. W tym dniu właśnie, przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Od samego rana każdy obecny na Mszy św. w naszym kościele mógł zauważyć, że to wyjątkowy dzień dla całej naszej parafii. Około godziny 10.45  wszyscy zgromadzili się w kościele gdzie rodzice  udzieli im swojego błogosławieństwa.

 • Bierzmowanie

 • Nabożeństwo Majowe

 • swFlorian17-001.jpg

  Dzień Strażaka - Św. Floriana

  W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski  nasi strażacy z OSP Zagórzany obchodzili swoje święto Św. Floriana. Na Mszy Św. o godz. 9.30 dziękowali za opiekę i Błogosławieństwo Boże  w ich trudnej i niebezpiecznej pracy w służbie dla społeczeństwa .

 • NministranciK17-001.jpg

  Nowi Ministranci na Krzyżówce

  W dniu 25 marca 2017 r. w Kaplicy na Krzyżówce do grona Liturgicznej Służby Ołtarza zostali przyjęci nowi ministranci:  Igor, Michał i Jakub. Uroczystego przyjęcia poprzez symboliczne nałożenie  ministranckiej pelerynki dokonał ksiądz Adam Bezak. Od tej chwili  rozpoczęli posługę przy Chrystusowym ołtarzu, życzymy im wielu Łask Bożych.

 • Nministranci17-001.jpg

  Nowi Ministranci 2017

  W niedzielę 23 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego  w naszym Kościele Parafialnym do grona Liturgicznej Służby Ołtarza zostało przyjętych 2 nowych ministrantów.
  Uroczystego przyjęcia poprzez symboliczne nałożenie  ministranckiej pelerynki dokonał ksiądz Adam Bezak. Od tej chwili  rozpoczynają posługę przy Chrystusowym ołtarzu, życzymy im wielu Łask Bożych.

 • Ks. Piotr Szpyrka kanonikiem miechowskim


  W Wielki Czwartek po Mszy Krzyżma Świętego biskup Jan Piotrowski – ordynariusz diecezji kieleckiej, w której posługuje ks. Piotr mianowała 17 kanoników, a wśród nich wyróżnienie to otrzymał nasz rodak. Ksiądz Piotr Szpyrka – obecnie proboszcz parafii św. Katarzyny – Dziewicy i Męczennicy i św. Jana w Seceminie otrzymał nominację na Kanonika Honorowego Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej. Z serca gratulujemy ks. Piotrowi i życzymy wielu łask Bożych oraz ludzkiej życzliwości w dalszej posłudze kapłańskiej.

 • Zmiana Warty przy Grobie Pańskim

 • WsobotaK17-001.jpg

  Wielka Sobota w Kaplicy

 • WSobota17-001.jpg

  Wielka Sobota

  Wielką Sobotę przed południem święci się pokarmy przeznaczone na świąteczny stół.
  Wieczorem Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na jej zakończenie odprawiana jest uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej, która w Kościele katolickim należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Na koniec uroczystości wielkosobotnich rozpoczyna się Procesja Rezurekcyjna i rozbrzmiewa uroczyste "Alleluja", a bicie dzwonów obwieszcza Zmartwychwstanie Chrystusa.

 • WpiatekK17-001.jpg

  Wielki Piątek w Kaplicy

 • WCzwartekK17-003.jpg

  Wielki Czwartek w Kaplicy

 • WPiatek17-032.jpg

  Wielki Piątek

  Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Upamiętnia on wydarzenia z życia Jezusa od pojmania Go w ogrodzie Getsemani, aż do Jego śmierci na krzyżu.

 • Droga Krzyżowa dzieci z Przedszkola

 • WCzwartek17-001.jpg

  Wielki Czwartek

  Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne .  Wieczorem we wszystkich kościołach parafialnych odprawiana jest uroczysta msza św. Wieczerzy Pańskiej.
  Odprawiane tego dnia uroczystości kościelne symbolizują gromadzenie się uczniów Jezusa na Ostatniej Wieczerzy.
  Po mszy Wieczerzy Pańskiej następuje uroczyste   przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy tzw. Ciemnicy na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym i Jego pojmania i uwięzienia.

 • Npalma17-001.jpg

  Hosanna na Wysokości

   Procesja w Niedzielę Palmową ma charakter radosny. W tym dniu święcimy palmy – na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Uczestnicząc w procesji z palmami wyrażamy pragnienie, by Jezus wjechał triumfalnie także do naszej miejscowości – jako nasz Król i Zbawiciel.

 • Rekolekcje17-001.jpg

  Rekolekcje Wielkopostne

  W dniach od 26 do 29 marca 2017 r odbyły się w naszej  parafii rekolekcje wielkopostne.  Naszym ćwiczeniom duchowym przewodniczył ksiądz Mariusz Żaba Prezes fundacji “Pro Caritate”. W swoich płomiennych kazaniach wzywał wiernych do życia bardziej “po Bożemu”. Rekolekcjonista zachęcał aby każdy zagłębił się w siebie, wejrzał w swoje wnętrze i odnalazł te sfery życia (a każdy takie ma) w której może coś naprawić, zmienić, ulepszyć i przebóstwić. Ufamy iż jego posługa wśród nas przyniesie obfite owoce w naszych sercach.

  KAZANIE PASYJNE

 • Rekolekcje wielkopostne. 26.03 – 29.03. 2017 r.

 • Droga Krzyżowa

 • SrodaP17-001.jpg

  Środa Popielcowa

  Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

 • Ostatnie Pożegnanie Śp. Ks. Kan. Bolesława Bawca

   
   
 • Ks. Kan. Bolesław Bawiec powrócił do Domu Ojca

  „Nie żyjemy aby umierać,
  Ale umieramy aby żyć wiecznie”

   

   

   

  Ze szczerym żalem zawiadamiamy, iż 7 lutego 2017r
  odszedł po nagrodę do Domu Ojca wieloletni Proboszcz parafii Zagórzany

  Ks. kan. Bolesław Bawiec


  Jego śmierć napełniła bólem czcigodną Rodzinę i wielu z nas. Wierzymy, iż po trudach ziemskiej drogi otrzyma od Miłosiernego Sędziego wieniec chwały.

   


  Ks. Bolesław Bawiec urodził się 10.06.1946 r. w Jodłowej. Po ukończeniu L.O. w Jodłowej w 1964 r wstępuje do Seminarium Duchownego w Tarnowie. 30.05.1971 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk J.E. Ks. Bpa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz pracował w Wojakowej 4 lata, Brzesku 4 lata, Piwnicznej - Zdroju 2  lata. W 1981 r. został mianowany Proboszczem w Gładyszowie, zaś 23.06.1991 r. został proboszczem w Zagórzanach. W ostatnich miesiącach przebywał na emeryturze w parafii Zagórzany.

  Parafianie i Duszpasterze parafii Zagórzany
  Dobry Jezu a nasz Panie, Daj mu wieczne spoczywanie!

 • DSeniora17-001.jpg

  Spotkanie Seniorów naszej parafii

  W dniu 28 stycznia 2017 r. odbyło się spotkanie Seniorów naszej parafii. Serdecznie dziękuję naszemu Parafialnemu Caritas za przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia, dziękuję klasom: I, II i III oraz ich wychowawczyniom za program artystyczny, dziękuję za obecność gościom, ale przede wszystkim gorąco, z całego serca dziękuję Seniorom za ich obecność – Bóg zapłać. Pamiętamy również o tych, którzy pragnęli być obecni, ale z różnych powodów nie mogli tego uczynić. Alleluja i do przodu. Zapraszamy za rok.

 • Adoracja17-001.jpg

  Adoracja Pana Jezusa w żłóbku

   Tradycyjnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego najmłodsi nasi parafianie zgromadzili się w naszej parafialnej świątyni, aby pokłonić się Nowo Narodzonemu Dziecięciu. Dzieci przedszkolne po Mszy św. o godz. 11.00 adorowały Jezusa leżącego w żłóbku recytując wierszyki i śpiewając kolędy. Podczas  Mszy św. odbyło się uroczyste rozesłanie  Kolędników Misyjnych. Błogosławieństwa  odważnych głosicieli Dobrej Nowiny dokonał Ksiądz Proboszcz. Po Mszy św. Kolędnicy Misyjni udali się do naszych domów aby głosić Dobrą Nowinę o Narodzeniu Dzieciątka Jezus.

   

   

   

 • Ks. Jan Wacławik powrócił do Domu Ojca

         „Nie żyjemy aby umierać,  Ale umieramy aby żyć wiecznie”

   

   

  Ze szczerym żalem zawiadamiamy, iż 1 stycznia 2017r

  w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

  odszedł po nagrodę do Domu Ojca nasz czcigodny rodak

  Ks. Jan Wacławik CSMA

  kapłan ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

   

  Jego śmierć napełniła bólem czcigodną Rodzinę i wielu z nas. Wierzymy, iż po trudach ziemskiej drogi otrzyma od Miłosiernego Sędziego wieniec chwały.

  Ks. Jan Wacławik urodził się 4 grudnia 1939 roku w Zagórzanach, sakrament chrztu świętego przyjął 14 grudnia tegoż roku w kościele parafialnym. W 1963 roku rozpoczął formację przygotowującą do kapłaństwa w Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1972 roku. Jako kapłan posługiwał zarówno w Polsce jak i na misjach – w Paragwaju i na Dominikanie. Jako proboszcz posługiwał ostatnio w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Los Alcarrizos, gdzie pełnił również funkcję kapelana wojskowego.

  Pogrzeb Śp. Ks. Jana Wacławika  miał miejsce 5 stycznia 2017 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Pawlikowicach k. Wieliczki, który celebrował będzie J. E. ks. bp. Jan Zając – emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.


  Parafianie i Duszpasterze parafii Zagórzany

  Dobry Jezu a nasz Panie, Daj mu wieczne spoczywanie!

 • Zagórzański Rodak obdarzony godnością kanonicką

   

   

   

   

         W uroczystość Bożego Narodzenia, Biskup Tarnowski obdarzył godnościami kościelnymi siedmiu kapłanów. Wśród nich znalazł się również nasz rodak – Ks. Stanisław Szufnara – pełniący posługę Proboszcza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej. Został on mianowany przez Ks. bpa Andrzeja Jeża Kanonikiem Honorowym Kapituły Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
  Z serca gratulujemy nominacji i życzymy wielu łask Bożych w dalszej pracy duszpasterskiej.