Aktualności 2016

Aktualności » Aktualności 2016 r. » Aktualności 2016

 • Pasterka16-001.jpg

  Pasterka 2016 r.

  Mszą Świętą zwaną Pasterką – odprawianą tradycyjnie o godz. 24:00 – rozpoczęliśmy w naszej świątyni obchody Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Uroczystą celebrację rozpoczęła intronizacja dzieciątka Jezus w żłóbku w szopce, następnie miała miejsce Eucharystia. W wygłoszonej homilii główny celebrans – ks. Proboszcz Zdzisław Oćwieja zwrócił uwagę na fakt, iż z Bogiem – nawet tym malutkim złożonym w żłóbeczku możemy uczynić  naszym życiu wszystko. Zachęcał abyśmy wyrugowali ze swego życia zwroty takie jak: „jestem bezsilny”, czy „nie dam rady”, bo siłą każdego chrześcijanina jest Pan.
  Uroczystą liturgię ubogacił swoją posługą muzyczną reaktywowany chór parafialny Cantate Deo.

 • Roraty16-001.jpg

  Roraty 2016 r.

  W związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie, nasze roraty były poświęcone Matce Bożej Fatimskiej.

 • Maryjki16-001.jpg

  Przyjęcie nowych dziewcząt do Dziewczęcej Służby Maryjnej

  W niedziele 4 grudnia na Sumie odbyło się włączeniem do grona  Dziewczęcej Służby Maryjnej trzech nowych Kandydatek. Pod opieką Animatorek dziewczynki przez kilka miesięcy przychodziły co tydzień na spotkania, gdzie kształtowały swoje serca na podobne sercu Maryi i uczyły się wypełniać 5 zadań dziecka Maryi, którymi są: posłuszeństwo, wspólnota, radość, ofiara i przyjaźń z Jezusem.
  Wszystkie dziewczynki były bardzo szczęśliwe i radosne, że mogą odtąd całym sercem służyć Maryi - Matce pięknej miłości.

 • 11listo16-001.jpg

  Gminne Świętowanie Rocznicy Odzyskania Niepodległości

  W przededniu Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym kościele parafialnym miała miejsce uroczysta Msza Święta w ramach gminnych obchodów świętowania tejże rocznicy. U stóp Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Gorlickiej – modliliśmy się wspólnie o błogosławieństwo Boże dla wszystkich mieszkańców Gminy Gorlice i powiatu Gorlickiego.

   

   Serdeczne podziękowania dla portalu Halo Gorlice za udostępnienie zamieszczonych tu fotografii:

 • Balsam16-001.jpg

  Namaszczenie Balsamem Miłosierdzia.

  Podczas Mszy inaugurującej Rok Święty Miłosierdzia papież Franciszek powiedział takie oto słowa: „Do wszystkich tak wierzących, jak i tych, którzy są daleko niech dotrze Balsam Miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest obecne wśród nas”.
  Z okazji zakończenia tego czasu łaski wszyscy parafianie z naszej wspólnoty mogli dostąpić namaszczenia balsamem miłosierdzia – miało to miejsce w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 • WSwietych16-001.jpg

  Pamięć za zmarłych

  Spieszmy się kochać ludzi,
  tak szybko odchodzą ”

   Jak co roku uroczystość Wszystkich Świętych ściąga do kościołów rzesze wiernych, aby oddać należny hołd zbawionym i by modlić się o pełnię uczestnictwa w chwale nieba dla wiernych zmarłych.

  Po Mszy św. o godz. 14.00 tradycyjnie wysłuchaliśmy w kościele parafialnym wypominków po których z modlitwą różańcową wyruszyliśmy w procesji na cmentarz parafialny.

  Ufamy, że nasza gorliwa modlitwa wraz z łaską odpustów przyniesie chwałę nieba wielu zmarłym.

  Dobry Jezu a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.

 • Energolandia16-001.jpg

  Wycieczka DSM i LSO

  W dniu 10 września 2016 r. dziewczynki z Dziewczęcej Służby Maryjnej i chłopcy z Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z Ks. Adamem, udali się na wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorzu.

 • OdpustMBP16-000.jpg

  Zagórzańska Pani - Wielki Odpust

  „Dziś przychodzimy zagórzańska Pani
  Hołdy oddajemy, my – Twoi poddani,
  Ty nas pocieszaj i wspomagaj wiecznie,
  Tul nas jak dziatki i kochaj serdecznie…”

  Niedziela – 04. 09. 2016 – była dla naszej wspólnoty parafialnej dniem odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia, zwanego wielkim. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prałat Władysław Pasiut – kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Kaznodzieja zaznaczył w homilii jak wielką łaską jest dla parafii matczyna opieka Matki Bożej Pocieszenia – tej, która nie tylko osusza łzy, ale która daje od swego Syna pełne naręcza łask i wyprasza dla nas błogosławieństwo. Niech zaufanie w opiekę i pomoc Pani Gorlickiej, królującej w zagórzańskiej świątyni zawsze wypełnia nasze serca.

 • Dozynki16-001.jpg

  Dożynki Parafialne

  Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
  z dobroci Boga świat odradzająca
  tonami zboża, chlebnymi kłosami,
  wstęgami rzeki wonnymi lasami
  Bądź pozdrowiona

  W Uroczystość Wniebowzięcia NMP świętowaliśmy nasze parafialne dożynki, święto chleba i tych którzy go współtworzą – Boga  ludzi i rolników. Rolnicy ludzie ciężkiej pracy dziękowali Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach i prosili o dalszą opiekę Matki Bożej. Starostowie dożynek złożyli dorodne bochny chleba na ręce Ks. Proboszcza. Na koniec Eucharystii Ks. Proboszcz słowa podziękowania skierował do grupy dożynkowej, za podtrzymywanie lokalnej tradycji świecenia wieńców.

 • Powitanie16-001.jpg

  Powitanie Nowego Proboszcza

  W dniu 14 sierpnia 2016 r. na Mszy św. o godz 10:00 którą koncelebrował  Ks. Zdzisław Oćwieja wraz z kilkoma Kapłanami. Ks. Katecheta przedstawił Ks. Zdzisława nowego Proboszcza,  a Delegacja Rady Parafialnej i Caritasu uroczyście i serdecznie go powitali, życząc wytrwałości i odwagi w realizowaniu wyznaczonych celów, wszelkiego dobra na długie lata pracy, zawierzając opiece Matce Bożej Pocieszenia i  Matce Kapłanów. Obiecując wspierać modlitwą i współpracą, wręczyli bukiet kwiatów  jako gospodarzowi parafialnej rodziny.

 • Wawrzyniec16-001.jpg

  Odpust Św. Wawrzyńca, Srebrny Jubileusz Kapłaństwa Ks. Andrzeja Ignarskiego i 25 lat posługi proboszczowskiej Ks. Bolesława Bawca.

  Dnia 7 sierpnia w naszej parafii świętowaliśmy uroczystość odpustową ku czci św. Wawrzyńca – diakona i męczennika – patrona naszej wspólnoty. Tego dnia swój srebrny jubileusz kapłaństwa przeżywał także ks. Andrzej Ignarski – nasz rodak, pracujący obecnie we Francji, w Marsylii. Dzień ten był dla naszej parafii dniem wyjątkowym z jednego jeszcze powodu: cała wspólnota dziękowała ks. Bolesławowi Bawcowi za 25 lat posługi proboszczowskiej w naszej parafii. Słowa życzeń popłynęły z ust przedstawicieli parafii do księdza jubilata, zaś dotychczasowemu Proboszczowi dziękowali reprezentanci różnych stanów parafii. Obydwu księżom życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Pocieszenia i ad multos annos!

 • Jub200-lat16-001.jpg

  Jubileusz 200 - lecia Kościoła Parafialnego w Zagórzanach

  W dniu 10 lipca o godz. 10:00 odbyły się Główne Uroczystości Jubileuszu 200 lecia Kościoła Parafialnego. Uroczystej  Mszy Św. przewodniczył  Ks. Biskup Stanisław Salaterski,  wraz z Ks. Biskupem Eucharystie sprawowali Ks. Prałat Bogusław Połeć i Ks. Stanisław Szufnara. Po wygłoszonej homilii Ks. Biskup udał się do ołtarza Matki Bożej Pocieszenia  gdzie powierzył opiece całą naszą parafię i ziemię gorlicką. Po zakończonej Mszy Św.  Ks. Biskup wraz z księżmi  udali się do szkoły , gdzie została otwarta Okolicznościowa  wystawa pt.  „Nasza historia – historią moją i twoją”.


  FILM Z JUBILEUSZU 200 - LECIA KOŚCIOŁA

   

   

   

 • 3Triduum16-001.jpg

  III Dzień Tridiuum

  W trzecim dniu naszego przygotowania do Jubileuszu 200 lecia naszego Kościoła Parafialnego na Mszy Św. dla chorych i starszych zastał udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych. W godzinach wieczornych odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie różaniec prowadzony przez róże różańcowe i uroczysta Msza Św.   dla dzieci i młodzieży.

 • 2Triduum16-001.jpg

  II Dzień Tridiuum

  Drugi dzień naszego przygotowania do Jubileuszu 200 lecia naszego Kościoła Parafialnego  na początku była adoracja na której została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbyła się Droga Krzyżowa i Uroczysta Msza Św. z okolicznościowa homilią której przewodniczył Ks. Prałat Bogusław Połeć.

 • 1Triduum16-001.jpg

  I Dzień Tridiuum

  7 lipca rozpoczęliśmy obchody Wielkiego Jubileuszu 200 -lecia naszego kościoła parafialnego, na początku była adoracja o powołania, następnie różaniec w tej intencji i uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. prałat doktor Bogusław Połeć. Eucharystię sprawowali również - ks. Bolesław Bawiec - nasz ks. Proboszcz, ks. Janusz Ryba - zagórzański rodak i ks. Jakub Kuchta - wikariusz w Siedliskach tuchowskich - zaprzyjaźniony z naszą parafią. W homilii usłyszeliśmy o ważności świątyni w życiu wspólnoty i o tym, jakie znaczenie ma kościół dla parafian.

 • Program Jubileuszu 200 - lecia Kościoła Parafialnego w Zagórzanach

  7 lipca Czwartek
  17:00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja w intencji powołań i okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.
  17:30 Wspólna modlitwa różańcowa w intencji powołań.
  18:00 Uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie Triduum przed centralnymi obchodami jubileuszowymi z okolicznościową homilią.

  8 lipca Piątek
  17:00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia, w tym czasie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.
  17:30 Droga Krzyżowa ze śpiewanymi rozważaniami.
  18:00 Uroczysta Msza Święta z okolicznościową homilią.

  9 lipca Sobota
  8:00 Msza Święta dla chorych. Po Eucharystii nowenna do Matki Bożej Pocieszenia. Przed Mszą okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
  17:00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
  17:30 Wspólna modlitwa różańcowa.
  18:00 Uroczysta Msza Święta dla dzieci i młodzieży z błogosławieństwem dzieci. Po Eucharystii nowenna do Matki Bożej Pocieszenia.
  21:00 Wieczorne czuwanie. Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia. W czasie czuwania okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
  22:00 Uroczysta Msza Święta wigilijna z homilią oraz złożeniem osobistych aktów oddania się w opiekę Matce Bożej Pocieszenia.

  Zawierzenie Ziemi Gorlickiej Matce Bożej Pocieszenia

  10 lipca Niedziela
  11:00 Uroczysta Pontyfikalna Eucharystia celebrowana przez J. E. Ks. Biskupa Stanisława Salaterskiego – biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej – z okazji 200 – lecia istnienia kościoła parafialnego w Zagórzanach i rocznicy konsekracji świątyni. Wraz z zawierzeniem ziemi gorlickiej i parafii Matce Bożej Pocieszenia.

 • Powrócił do Domu Ojca ...

         Z głębokim żalem zawiadamiamy że dnia 2 lipca w wieku 77 lat powrócił do Pana Ks. Prałat Franciszek Gryboś, kapłan diecezji elbląskiej.

          Ks. Prałat Franciszek Gryboś

   
         Ksiądz Prałat Franciszek Gryboś  urodził się 12 maja 1939 r. r. w Kwiatonowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 02 czerwca 1963 r. w Olsztynie. Po święceniach pracował w Metropolii Warmińskiej , diecezji elbląskiej jako wikariusz w parafiach: Ostróda (1963-65), Młynary (1965-66), Kwidzyń (1966-69), Olecko (1969-72), Malbork (1972-75), Ryjewo (1975). Jako Proboszcz w parafiach : Różynka (1975-81), Cerkiewnik (1975-81), Czarne Dolne (1981-2005), Trumieje (1981-2005).Od 2005 r.  Ks. Gryboś przebywał w parafii Zagórzany w diecezji tarnowskiej jako rezydent.


        Wyrażamy serdeczną wdzięczność Śp. Ks. Franciszkowi za pełną poświecenia i ofiarności posługę kapłańską dla naszej parafii.


       Niech Bóg bogaty w miłosierdzie obdarzy Cię nagrodą życia wiecznego.

  Dobry Jezu a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

 • Turniej16-004.jpg

  Dekanalny Turniej Piłki Nożnej

          W dniu 18 czerwca bieżącego roku odbył się w Łużnej Dekanalny Turniej Piłki Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza. W trzech kategoriach wiekowych wzięło udział 17 naszych ministrantów i Lektorów.

 • BC16-001.jpg

  Uroczystość Bożego Ciała

  Dnia  26 maja 2016 r. w liturgiczną  uroczystość  Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w naszej wspólnocie  parafialnej odbyła się uroczysta Msza Święta. Po Mszy Świętej wyruszyła procesja do przygotowanych przez poszczególne rejony parafii czterech ołtarzy. Przy każdym  ołtarzu były czytane fragmenty czterech Ewangelii.

 • 1Kom16-001.jpg

  Pierwsza Komunia Święta

  Dnia 1 maja dzieci z drugiej klasy na Uroczystej sumie o godz. 1100  przystąpiły po raz  pierwszy do Komunii Świętej. Msze Św. celebrowali: Ks. Proboszcz Bolesław Bawiec , Ks. Edward Wal i Ks. Adam Bezak . Okolicznościową homilię wygłosił Ks. Edward Wal nasz rodak. Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 18 dzieci.

 • Tridum16-001.jpg

  Triduum Paschalne

  Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Podczas tej Najświętszej Ofiary wspominamy wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

 • npalm16-001.jpg

  Niedziela Palmowa

  Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". W Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościoła palmy, aby je poświęcić . W naszej parafii odbyło się poświęcenie palm i procesja koło kościoła, a po Mszy św. dzieci otrzymały nagrody za najładniejsze palmy.

 • Adoracja16-001.jpg

  Adoracja Pana Jezusa w żłóbku przez dzieci z Przedszkola

  Tradycyjnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego najmłodsi nasi parafianie zgromadzili się w naszej parafialnej świątyni, aby pokłonić się Nowo Narodzonemu Dziecięciu. Przybyły one, aby oddać pokłon Małemu Jezusowi leżącemu w żłobie. Dzieci przedszkolne po Mszy św. o godz. 1100 adorowały Jezusa leżącego w żłóbku recytując wierszyki i śpiewając kolędy a w darze złożyły swoje czyste serca i swoje dobre czyny .

 • RJ16-001.jpg

  Rok Jubileuszu 200–lecia Kościoła Parafialnego

  W pierwszym dniu nowego – 2016 roku – rozpoczęliśmy uroczysty Rok Jubileuszu 200 – lecia istnienia naszego parafialnego kościoła. Każda  wspólnota Ludu Bożego gromadzi się w swojej świątyni, aby wspólnie modlić się , uczestniczyć we Mszy Św. i nabożeństwach a także przyjmować sakramenty. Ten rok będzie dla naszej wspólnoty szczególnym dziękczynieniem za wszelkie otrzymane tutaj łaski, dlatego też na wszystkich Mszach Świętych odśpiewaliśmy wspólnie „ Ciebie Boga wysławiamy” . Msza Święta o godz. 1100 zaingerowała uroczyście Rok Jubileuszowy.